klifowy brzeg

Klif

Rosnące tu drzewa wciąż przysłaniają widok z balkonu latarni, lecz nie przycina się ich ze względu na wiek – 160 lat. Niektóre okazy drzew posiadają status Pomników Przyrody – wyodrębnić należy buki zwyczajne o obwodach 432 cm i 355 cm oraz dąb szypułkowy o obwodzie 360 cm. Strome zbocze klifu, porośnięte lasami bukowymi, podlega ochronie – w 1957 roku utworzono tu w tym celu rezerwat krajobrazowy “Przylądek Rozewski”, który zajmuje 12,15 ha. U podnóża klifu znajduje się dziewiętnastowieczny falochron, a kamienie, którymi pokryta jest plaża i dno morskie, zwiezione zostały tu w okresie międzywojennym, w celu umocnienia brzegu.
Jastrzębskim klifem ludzie ochrzcili najwyższy klif na wybrzeżu Bałtyku. Nazwa najprawdopodobniej ma przypominać o prawdziwym królu, dominującym niegdyś nad okolicą Jastrzębiej Góry i  przybrzeżnymi klifami – jastrzębiu. Wysoki na 33 metry klif pozwala turystom obejrzeć niepowtarzalne zachody słońca oraz pospacerować w miejscu silnie nasyconym uzdrawiającym morskim aerozolem. Wzdłuż krawędzi jastrzębskiego klifu biegnie niebieski szlak turystyczny.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij